Edmunds Vasiļjevs: „Mūsu hokeja skola ir arī valstiska lieta”

Padomju laikos Jūrmalā hokeja gandrīz vai pat nebija. Mūsdienās ar katru gadu mūsu pilsētā hokeju spēlē aizvien vairāk. Izrādās, kā kūrortpilsētā var veiksmīgi ne tikai spēlēt tenisu vai futbolu, bet arī hokeju.

Hokeja attīstība Jūrmalā ir pilnībā 70. gadu Rīgas „Dinamo” zināmā hokejista Edmunda Vasiļjeva nopelns. Par slavenā hokejista skolu un hokeja attīstību Jūrmalā šajā sarunā ar laikrakstu „Jūrmalas Ziņas”.

Edmunds Vasiļjevs

 • Dzimis 1954. gada 15. februārī Rīgā.
 • Uzbrucējs.
 • Augums – 175 cm. Svars – 75 kg.
 • Savas sporta karjeras sākumā Edmunds Vasiļjevs spēlēja komandā «Daugava».
 • Viņa pirmais treneris bija Edgars Klāvs.
 • Viņš ir viens no talantīgākajiem Rīgas hokejistiem 70. gados.
 • Kļuva par Eiropas čempionu starp junioriem 1972. gadā.
 • Spēlēja PSRS jauniešu un otrajā izlasē.
 • Virslīgā spēlēja komandā «Dinamo» (Rīga) 8 sezonu laikā — no 1973. līdz 1982. gadam.
 • Piedalījās 233 spēlēs, nopelnījis 72 (28+44) punktus, saņēma 124 soda minūtes.
 • Spēlēja pirmajā Rīgas „Dinamo” trijniekā — Balderis — Vorobjovs – E. Vasiļjevs.

Edmund, pastāstiet, kā tapa Edmunda Vasiļjeva hokeja skola?

Edmunds VasiļjevsMūsu skola tika dibināta vēl 90. gados, pērngad mēs nosvinējām 15 gadu jubileju. Ar savu vārdu dibināt skolu man ieteica, bet es uzreiz šo ideju uzreiz centos realizēt. Tiešām, jo tajā pat laikā jau darbojās Baldera skola, bet mēs ar viņu ļoti ilgi kopā spēlējām, tad kāpēc nedibinātu arī Edmunda Vasiļjeva skolu? Ne velti es spēlēju ne tikai Rīgas „Dinamo”, bet arī PSRS jauniešu izlasē un otrajā izlasē arī. No kā man bija jākautrējas? Tiesa, ja skolas nosaukumā ir mans vārds, tad es ar savu vārdu arī atbildu par kvalitāti. Uzreiz bija saprotams, ka kaut ko darīt un organizēt slikti man nav tiesību. Un lūk, es uzņēmos mācīt bērniem spēlēt hokeju, turklāt ne tikai mācīju un turpinu mācīt spēlēt hokeju, bet arī mācu viņiem izaugt godīgiem cilvēkiem un īstiem vīriešiem. Un domāju, ka man jau ir, ar ko lepoties no saviem audzēkņiem.

Bet Jūrmalā ar savu skolu Jūs nokļuvāt ne uzreiz, un arī attieksme pret privātskolu sākumā arī droši vien bija divējāda?

Jā, sākumā skola tika dibināta Rīgā. Kaut arī tā bija it kā privāta, bet nodarbojāmies mēs taču ne ar privātu lietu. Hokejs ir nacionālais sporta veids, bet jaunatnes audzināšana ir vispār valsts lieta. Tā vietā, lai pīpētu pagalmos, puiši nāk pie mums. Ja pat ne visi kļūs par meistariem, tad visiem maniem audzēkņiem asinīs būs komandas gars, cīkstoņa raksturs, krietnība, disciplīna, viņi mācēs atšķirt slikto no labā. Un visas šīs īpašības viņiem obligāti palīdzēs dzīvē.

Bet mūsu pilsētā cik gadus atrodas skola?

Uz Jūrmalu Edmunda Vasiļjeva skola pārvietojās 2009. gadā pēc Jūrmalas domes priekšlikuma. Un kopš tā laika mūsu sadarbība ar domi veiksmīgi turpinās. Piemēram, tieši dome apmaksā ledus lauku Majoru slidotava skolas vajadzībām. Mēs, savukārt, piedalāmies gan atklātajā pilsētas čempionātā, gan Latvijas čempionātā dažādās vecuma grupās. Un šī Jūrmalas perioda laikā skolā izmainījās audzēkņu sastāvs – pašlaik praktiski 90 procenti no tiem ir Jūrmalā dzīvojošie bērni. Mūsu gada budžets sastāda 100 lati gadā. Un, piemēram, mums nākas 5-6 mēnešus gadā nomāt ledus laukumu citās zālēs uz pašu līdzekļiem. Tiesa, nedaudz palīdz sponsori, bet mēs taču regulāri piedalāmies starptautiskajās sacensībās, kur pārstāvam ne tikai savu skolu, bet arī visu Latvijas hokeju un valsti.

Tas taču ir ļoti labi, ka Jūrmalas skolnieki mācās spēlēt hokeju. Lai arī ne visi no tiem kļūs par meistariem, bet daudzi iemācīsies stāvēt uz ledus.

Vēl jo vairāk, pārvietojoties uz Jūrmalu, mēs piedāvājām ne tikai nākt pie mums uz skolu puišiem, kas grib iemācīties spēlēt hokeju, bet arī bijām gatavi sadarboties ar visām pilsētas skolām. Mūsu ideja bija tāda – iemācīt visus Jūrmalas bērnus slidot. Mēs izstrādājām sagatavošanas programmu, bijām gatavi aicināt trenēties sporta nodarbību laikā profesionālo treneru vadībā. Tādu, kas zina, kā mācīt tieši slidot. Bet pagaidām mūsu piedāvājums netika pieņemts, un bērnus, ja arī māca, tad skolas sporta skolotāji, kuri ne visi paši māk slidot. Skaidrs, ka tas tiek darīts vairāk atskaitei. Šeit mēs varētu «nogalināt divus zaķus» – bērni mācītos slidot, bet mēs varētu izvēlēties tos, kas labi slido un no kā varētu sanākt perspektīvi hokejisti. Uz šo puišu bāzes varētu Majoru skolā organizēt speciālo klasi, turpat viss ir blakus. Tad Jūrmala vēl ātrāk kļūtu par īsto hokeja pilsētu. Bet tiktāl mūsu iniciatīva netika atbalstīta, bet pie mūsu piedāvājuma vienmēr var atgriezties. Tomēr mūsu skola ir visai populāra Jūrmalā, un pie mums regulāri mācās 50-60 puiši, trīs komandas trīs vecumu grupās – U-12, U-14 un U-16.

Cik es zinu, pavisam nesen jūs saņēmāt no Jūrmalas ģimeņu atbalsta biedrības lielisko dāvanu, pateicoties kurai Jūsu skolai tagad ir savs fitnesa klubs treniņiem ārpus ledus.

Jā, šī dāvana mums bija īstajā laikā. Tā ir teicama vieta mūsu hokeja skolas audzēkņu treniņiem. Un par tāda profesionāla fitnesa kluba atklāšanu gribas teikt tikai milzīgu paldies. Ja agrāk mums nācās trenēties dažādās vietās un skolās, tad pašlaik visus «sausus» treniņus var pavadīt ērtajā un modernajā zālē. Ir ļoti svarīgi, ka tas tika radīts ņemot vērā to, ka šeit trenēsies hokejisti. Tā kā sporta iekārtu daļa ir paredzēta tieši tādiem treniņiem. Un, protams, visi nepieciešamie spēka šāviņi arī šeit ir. Šeit mēs trenējamies ar mūsu dažāda vecuma komandām saskaņā ar grafiku, turklāt pilnīgi bezmaksas, bet pārējā laikā fitnesa zāli var apmeklēt visi Jūrmalas iedzīvotāji. Tas atrodas pašā pilsētas centrā, tā kā ir ļoti ērti pieejams visiem. Man ļoti patika organizatoru galvenā ideja: visi līdzekļi paliek Edmunda Vasiļjeva hokeja skolā un tiek tērēti mūsu darba atbalstam, t.i., atkal Jūrmalas hokeja atbalstam.

Jūsu skolai jau ir 15 gadi, un pazīstamo hokejistu starp Jūsu audzēkņiem ir arvien vairāk un vairāk.

Edmunds VasiļjevsJa mēs runājam vispār par maniem audzēkņiem, tad pirmie mani, ka trenera, audzēkņi ir Sandis Ozoliņš, Aigars Cipruss, Grigorijs Pantelejevs, Aleksandrs Niživijs, Herberts Vasiļjevs. Bet jau pēc skolas radīšanas pie manis trenējās ļoti labi zināmi Latvijas hokeja faniem spēlētāji, kas pašlaik aizsargā Rīgas «Dinamo» godu, – Miks Indrašis, Gunārs Strazds, Māris Bičevskis, Elvis Btezajs un citi. Jūrmalnieks Roberts Jekimovs spēlē Somijā, bet vistalantīgākais mans audzēknis ir Zemgus Girgensons, kurš trenējās pie manis vienpadsmit gadus, pašlaik mēģina iekļūt NHL.

Protams, man svarīgāk ir skolas vajadzības, nekā savas personīgas. Būtu labi, ja mums ledu mūsu hallē taisītu agrāk. Tam ir jāierīko caurules betonā, un tad pat +5-+7 grādos var taisīt ledu. Tad savā ledus laukumā mēs trenētos jau no oktobra mēneša. Pašlaik gan to darīt mums sanāk tikai no novembra. Un tas nozīmē, ka pirmo mēnešu laikā pēc mācību gada sākuma mums nākas nomāt laukumu citās ledus hallēs. Bet tās ir ne tikai finansiālas izmaksas, bet arī lielas neērtības bērniem un viņu vecākiem. Mums piešķir laiku pēc atlikuma principa, tāpēc dažreiz treniņi notiek plkst. 6:30 no rīta vai plkst. 23.00 vakarā. Iedomājaties, cik grūti bērnu vecākiem atvest un aizvest savus bērnus.

Jums tagad ir iespēja aicināt bērnus uz savu skolu ne tikai no Jūrmalas?

Jā, tagad es esmu arī komandas „Select” galvenais treneris, kas ir būtībā Latvijas izlase, kurā spēlē bērni vecuma grupā U-12. Tajā spēlē talantīgi un perspektīvi zēni, kuri pēc tam var tikt aicināti jau valsts jauniešu izlasēs. Mēs piedalīsimies starptautiskajos turnīros, kas arī ir ļoti svarīgi Latvijas hokejistiem. Viņi ne tikai spēlē savā starpā, bet arī praksē uzzina, kā spēlē hokeju citās valstīs. Pret tiem pašiem spēlētājiem dažiem no viņiem nāksies spēlēt pēc pieciem-desmit gadiem augstākā līmenī. Proti, tas arī ir mūsu mērķis, kad mēs braucam ar mūsu skolas Jūrmalas komandu uz starptautiskajiem turnīriem.

Rezumējot mūsu sarunu, vai var teikt, ka Jūrmala kļuvusi par hokeja pilsētu?

Jā, neapšaubāmi Jūrmala kļuva par nozīmīgu vietu Latvijas hokeja kartē, bet, atkārtošu, attīstīt hokeju mūsu pilsētā varētu vēl spēcīgāk un ātrāk. Tam ir nepieciešams, lai atbildīgas par izglītību pilsētā personas pieņemtu mūsu visu pilsētas skolnieku slidošanas apmācības sistēmu. Un tad interese pret hokeju Jūrmalā vēl palielinātos.

Atliek tikai novēlēt Jums gan panākumus šīs programmas realizācijā, gan uzvaras visām Jūsu skolas komandām.

Iesakām izlasīt:

Pievienot